Leca sælger blokfabrik i Gadbjerg

Pr. 1. november overtager FC Beton A/S Leca A/S’s blokfabrik i Gadbjerg. Produktionen af Leca-blokkene i Gadbjerg fortsætter uændret

Pr. 1. november overtager FC Beton A/S Leca A/S’s blokfabrik i Gadbjerg. Produktionen af Leca-blokkene i Gadbjerg fortsætter uændret efter overtagelsen, ligesom de nuværende aftaler, for så vidt angår indkøb og salg forstætter frem til de eksisterende kontrakters udløb.

- Vi glade for, at FC Beton overtager produktionen af blokke i Gadbjerg. FC Beton er kendt som en pålidelig og solid aktør i markedet, og vi ser frem til ikke bare at følge med fra sidelinjen, men også til at fortsætte det gode samarbejde som leverandør til fabrikken i fremtiden, siger Torben Dyrberg, Managing Director hos Leca.

Hos FC Beton glæder man sig over at skulle overtage produktionen i Gadbjerg, og ser frem til at møde kunder og medarbejdere i den nærmeste fremtid.

- Vi har en lang historie inden for produktion af Leca-blokke, og med fabrikken i Gadbjerg understreger vi den del af forretningen yderligere, siger Jens Mølgaard, Administrerende Direktør, FC Beton A/S